Opis
Gidle św. Anna Miechów Łagiewniki Zabawa Dębowiec Miejsce Piastowe Strachocina Radecznica Zamość Lublin NIEPOKALANÓW
WYJAZD z Cekcyna Łasina Grudziądza
w dniach 16.08.–19.08. 2024
Koszt 1230 zł
Dn.1 – 16.08. 2024– piątek
* Wyjazd z Cekcyna z parafii 3:30
* Wyjazd z Łasina 5:00
Bazylika Wniebowzięcia najświętszej Marii Panny w Gidlach
– spotkanie z przewodnikiem
– Istniejące od XVII wieku dominikańskie
* Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej słynie z cudów maleńkiej figurki Matki Bożej. Jak głosi tradycja w 1516 roku rolnik Jan Czeczek pracując na swej roli, w miejscu gdzie dziś wznosi się klasztor, wykopał małą dziewięcio centymetrową kamienną figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Sanktuarium św Anny i Joachima w Świętej Annie – spotkanie z przewodnikiem
* Sanktuarium w Świętej Annie znajduje się na tradycyjnym szlaku pielgrzymek zdążających na Jasną Górę, 35 kilometrów na wschód od Częstochowy. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia patronki tego miejsca, czyli od Świętej Anny.
Gdzie miało miejsce również jej objawienie.
W 1499 roku z polecenia proboszcza z Przyrowa, ks. Węgierskiego, w miejscu objawień ustawiono figurę ukrzyżowanego Chrystusa. Wkrótce zaczęli pielgrzymować do niej ludzie, a różnego rodzaju cudowne wydarzenia nie ustawały. Na początku XVI w. staraniem starosty olsztyńskiego Pawła ze Szczekocin, w miejsce Ukrzyżowanego wzniesiono drewnianą kaplicę, poświeconą św. Annie, umieszczając w niej figurę Świętej – drewniany, zachowany po dzień dzisiejszy, późnogotycki wizerunek.
Bazylika Grobu Pańskiego w Miechowie – spotkanie z przewodnikiem
* W 1099 roku Gotfryd z Bouillon osadził grupę kanoników przy bazylice Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Następnie patriarcha Arnulf z Rohez nadał zakonnikom regułę św. Augustyna ustanawiając organizację wewnętrzną zakonu.
Głównym zadaniem zakonu była opieka nad bazyliką Grobu Chrystusowego, prowadzenie hospicjum i opieka nad pielgrzymami licznie odwiedzającymi to miejsce. Stąd to Jaksa herbu Gryf książę polski sprowadził zakonników do Miechowa w 1163 roku.
Rok 1525 to czas wielkiej rozbudowy klasztoru a także okres budowy nowej Kaplicy Grobu Bożego z wierną kopią grobu jerozolimskiego. Do tejże kaplicy pielgrzymowali nie tylko zwykli pątnicy ale także koronowane głowy całej ówczesnej Europy
Sanktuarium świętej Faustyny w Łagiewnikach – spotkanie z przewodnikiem – godzina 17:00 msza święta w Sanktuarium SW. Faustyny
Przyjazd do hotelu w Krakowie niedaleko starówki i obiadokolacja
Czas wolny
Dn.2 17.08.2024 – sobota
* Śniadanie
Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach – spotkanie z przewodnikiem – zwiedzanie
Sanktuarium bł. Karoliny Kózkównej w Zabawie – spotkanie z przewodnikiem – odwiedzenie domu rodzinnego Karoliny
* Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc. W ikonografii przedstawiana jest z palmą w ręce.
W całej parafii panowało głębokie przekonanie o świętości życia Karoliny i o tym, że życie swe złożyła w heroicznej obronie czystości. Po długim procesie beatyfikacyjnym, 10 czerwca 1987 r. podczas Mszy św. na tarnowskich błoniach, papież Jan Paweł II ogłosił Karolinę błogosławioną.
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu-spotkanie z przewodnikiem
* W 1902 r. pierwsi saletyni przybyli na ziemie polskie – do Krakowa, a w 1910 r. utworzyli w Dębowcu dom macierzysty, z którego zaczęło rozpowszechniać się Orędzie Saletyńskie w Polsce. W kolejnych latach, Dębowiec stał się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej Saletyńskiej nazywanym polskim La Salette.
Sanktuarium Świętego Michała Archanioła – spotkanie z przewodnikiem – msza święta –możliwość przyjęcia szkaplerza św Michała Archanioła
* Pod koniec XIX wieku po tutejszym wzgórzu hulały tylko wiatry, zwane dzisiaj dukielskimi. Ten spory kawałek ziemi otrzymał proboszcz parafii ks. Bronisław Markiewicz od Jana Trzecieskiego, dziedzica tych posiadłości, na dzieło wychowawcze. Bardzo szybko zabrał się za pracę i postawił w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się parking, duży, drewniany dom dla sierot. Nie minęło wiele czasu, kiedy ruszyły prace przy domu murowanym, który dzisiaj określamy „Białym Domem”. W istocie jest to Dom Macierzysty Zgromadzenia św. Michała Archanioła – wybudowany w 1898 roku, poświęcony siedem lat później. Na przestrzeni lat mieściło się w nim wiele instytucji: zakład wychowawczy dla chłopców, Niższe Seminarium Duchowne, Kuria Generalna Zgromadzenia. Obecnie dom jest klasztorem, w którym żyją zakonnicy, jest tu księgarnia, muzeum misyjne, poradnia rodzinna i zaplecze duszpasterskie
Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli – spotkanie z przewodnikiem – nocleg – obiadokolacja – droga krzyżowa ze świecami wokół narodowego sanktuarium Andrzeja Boboli
* Sanktuarium w Strachocinie jest miejscem urodzenia i chrztu św. Andrzeja Boboli.
Przy tz. Bobolowce , dawne miejsce, na którym znajdował się dom rodzinny świętego,znajduje się kaplica…Narodowe Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli
Dn. 3 17.08.2024 Niedziela
* Msza święta
* Śniadanie
* Muzeum Polaków Ratujących Żydów – dom rodziny Ulmów – spotkanie z przewodnikiem
– 24 marca 1944 roku w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywającą ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat.
Od ponad pięciu lat w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
Zamość– spotkanie z przewodnikiem – zwiedzanie
* Miasto posiada miano „perły renesansu” i „Padwy Północy” zawdzięcza to unikalnemu zespołowi – architektoniczno-urbanistycznemu Starego Miasta, który w 1992 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamojskie Stare Miasto zabudowano dzieląc przestrzeń na Rynek Wielki (100 na 100 metrów) oraz dwa mniejsze: Solny i Wodn. Leży na historycznej Rusi Czerwonej, w dawnej ziemi chełmskiej, stanowiącej od XIV wieku część Królestwa Polskiego. Prywatne miasto szlacheckie, założone w oparciu o prawo lokacyjne w 1580 roku przez Kanclerza Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, położone było w XVI wieku w województwie ruskim.
Sanktuarium Świętego Antoniego w radecznicy – spotkanie z przewodnikiem
* Historia objawień rozpoczyna się 8 maja 1664 roku. To właśnie wtedy w malowniczej scenerii Roztocza, pośród pięknych krajobrazów, po raz pierwszy w historii Polski objawił się św. Antoni. Ukazał się on na Łysej Górze, u stóp której leży wieś Radecznica. Świętego ujrzał ubogi jej mieszkaniec, trudniący się tkactwem Szymon. Historyczne źródła i tradycyjne przekazy zgodnie utrzymują, iż Szymon Tkacz (tak będzie on później nazywany) otrzymał łaskę rozmowy ze świętym. W kilku objawieniach św. Antoni wyrażał życzenie, aby na Łysej Górze powstała świątynia. Święty zapewniał, że gromadzący się tutaj jego czciciele otrzymają od Boga liczne łaski. U stóp góry, przy źródłach wodnych objawienia się powtórzyły. Tradycja podaje, że św. Antoni błogosławił wodę, dzięki której wierni dostąpili wielu uzdrowień. Zadaniem Szymona było przekonać odpowiednie władze kościelne i zacniejszych mieszkańców okolic o autentyczności objawień, a także skłonić do wypełnienia pragnień Świętego.
Lublin – nocleg – obiadokolacja
Czas wolny
Dn. 4 18.08.2024 Poniedziałek
Śniadanie
Niepokalanów – spotkanie z przewodnikiem –zwiedzanie muzeum Maksymiliana Kolbe … Tego miejsca chyba nie trzeba opisywać
Powrót do Łasina około godziny 21:00 – powrót do Cekcyna około godziny 22:30
Cena zawiera:
Opiekę pilota
Opiekę duszpasterza
Ubezpieczenia turystyczne w tym obowiązkowe składki turystyczne
Przejazd klimatyzowanym autokarem
Trzy noclegi
Trzy śniadania
Trzy obiadokolacje.
Przewodników
(konieczne bilety wstępu )
Cena nie zawiera:
Biletów wstępu do obiektów nie przewidzianych w programie oprowadzania
I innych nieprzewidzianych w programie dodatkowych atrakcji.
Biletów komunikacji miejskiej
Program jest programem ramowym i może ulec zmianom.